Nowości  Militarystyka    
 

Militarystyka.pl > Wspólne rosyjsko-indyjskie ćwiczenia na Bałtyku

2021-07-30 Wspólne rosyjsko-indyjskie ćwiczenia na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim miały miejsce wspólne ćwiczenia indyjskiej oraz rosyjskiej marynarki wojennej.

"Ćwiczenia są kolejnym kamieniem milowym w zacieśnianiu współpracy między dwiema marynarkami wojennymi i wzmacnianiu wieloletniej więzi przyjaźni między dwoma krajami" - powiedział Vivek Madhwal, rzecznik indyjskiej marynarki wojennej.


Indyjska fregata INS "Tabar" oraz rosyjska korweta "Zielojonyj Don" podczas ćwiczeń na Bałtyku (grafika: Indian Navy)

W ćwiczeniach nazwanych INDRA NAVY 2021 udział wzięła indyjska fregata INS "Tabar". Rosja do manewrów wystawiła fregatę "Odincowo" oraz korwetę "Zielojonyj Don". Indyjski okręt przybył z kilkudniową wizytą do St Petersburga, na 325. obchody powstania marynarki wojennej Rosji.

INS "Tabar" to mająca niemal 125 m długości fregata rakietowa klasy Talwar. To jedna z pierwszych fregat typu stealth w marynarce wojennej Indii. To jedna z 6 tego typu fregat zbudowanych przez Rosję dla Indii w latach 1999-2013. Zbudowana została w 2004 roku w stoczni Jantar w Kaliningradzie. Fregata uzbrojona jest m.in. w 8,7 metrowe naddźwiękowe pociski manewrujące PJ-10 BrahMos, także owoc indyjsko-rosyjskiej współpracy. Okręt należy do Zachodniej Floty marynarki wojennej Indii, która stacjonuje w Bombaju.

Okręty obu flot ćwiczyły m.in. strzelanie przeciwlotnicze, uzupełnianie zapasów na morzu, operacje śmigłowców czy też ćwiczenia wejścia na pokład.

Ćwiczenia trwały w dniach 28-29 lipca 2021 roku. Przed nimi 25 lipca 2021 roku indyjska fregata wzięła udział w paradzie morskiej z okazji Dnia Marynarki Wojennej w Petersburgu. Podczas niej dołączyła ona do kolumny okrętów prezentowanych widzom i Władimirowi Putinowi.

Militarystyka.pl na serwisach społecznościowych: